1.Sınıf Hayat Bilgisi Kitle İletişim Araçlarını Doğru Kullanıyoruz Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

1.Sınıf Hayat Bilgisi Kitle İletişim Araçlarını Doğru Kullanıyoruz Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.14 MB
Tarih 28.01.2020
Hit 215
Ekleyen mbozkurt
Kategori 1.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Özetleri

3.Ünite : Sağlıklı Hayat

Konu : Kitle İletişim Araçlarını Doğru Kullanıyoruz


Evimizde televizyon, bilgisayar, telefon, radyo, gazete gibi araçlar bulunur. Bunlar kitle iletişim araçlarıdır. Kitle iletişim araçlarını kullanırken dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. Bunlar;
• Gün içinde okul, ders tekrarı, oyun ve evdeki sorumluluklarımızın dışında kalan zamanlarımızda televizyon izleyebiliriz. Televizyon izlerken ailemizin belirlediği süreyi aşmamalı, onların uygun gördüğü programları izlemeliyiz. Göz sağlığımızı korumak için televizyonu uzaktan seyretmeliyiz.
• Bilgisayar; Genel Ağ aracılığıyla haberleşme, araştırma, eğlence gibi amaçlarla kullanılan bir kitle iletişim aracıdır. Bilgisayarı mutlaka büyüklerimizin onayladığı süre kadar kullanmalıyız. Genel Ağ’da büyüklerimizin izin verdiği sitelerden yararlanmalıyız. Bilgisayar kullanırken sandalyeye tam yerleşmeli ve dik oturmalıyız. Bilgisayar ile aramızda uygun mesafe bırakmaya dikkat etmeliyiz.
• Telefonu, iletişim amaçlı kullanmalıyız. Konuşmalarımızı uzun tutmamalıyız. Telefonu da büyüklerimizin gözetiminde kullanmalıyız.
• Notebook (notbuk), tablet gibi araçları da büyüklerimizin gözetiminde kullanmalıyız.
• Gazete ve dergiler de kitle iletişim araçlarındandır. Yaşımıza uygun gazete ve dergileri ailemizin gözetiminde alabiliriz. Kitle iletişim araçlarını kullanırken büyüklerimizin önerdiği süreyi aşmamalıyız. Bu tür araçlarla fazla zaman geçirmemeliyiz.

1.Sınıf Hayat Bilgisi Kitle İletişim Araçlarını Doğru Kullanıyoruz Konu özeti

Yukarı