1.Sınıf Hayat Bilgisi Dini Gün ve Bayramlar Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

1.Sınıf Hayat Bilgisi Dini Gün ve Bayramlar Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 28.01.2020
Hit 77
Ekleyen mbozkurt
Kategori 1.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Özetleri

5.Ünite : Ülkemizde Hayat

Konu : Dini Gün ve Bayramlar


Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı, dinî bayramlarımızdır.

Ramazan ayı boyunca oruç tutulur. Ramazan ayının sonunda üç günlük Ramazan Bayramı kutlanır. Bayram için şeker, çikolata, bayramlık kıyafetler alınır. Evde tatlılar hazırlanır. Bayramda akrabalar, komşular birbirine bayramlaşmaya gider. Ramazan Bayramı’nda yeni kıyafetler giyilir, bayram harçlığı verilir/alınır, şeker toplanır. Bayram sabahı bayram namazına gidilir.

Kurban Bayramı’nda da bayram öncesi alışverişe çıkılır. Bu bayramdaki en önemli alışveriş ise kurbanlık alışverişidir. Alınan kurban, uygun alanda kesilir. Kurban etinin bir kısmı, kurban kesemeyenlerle paylaşılır, bir kısmı da pişirilip komşularla, akrabalarla birlikte bayram boyunca yenir. Eş, dost, akraba birbirini ziyaret eder. İhtiyaç sahiplerine yardım edilir, çocuklar sevindirilir. Kurban Bayramı, dört gün sürer.

Ramazan ve Kurban bayramlarının yanında Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili, Kadir Gecesi, Mevlit Kandili, Aşure Günü gibi dinî günlerimiz vardır. Bu günlerde dualar okunur; kandil simidi, lokma, helva, aşure dağıtılır. İnsanlar bu günlerde birbirlerini arar, birbirlerine iyi dileklerini ve dualarını iletirler.

1.Sınıf Hayat Bilgisi Dini Gün ve Bayramlar Konu özeti

Yukarı