1.Sınıf Hayat Bilgisi Çevremizdeki Hayvanlar Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

1.Sınıf Hayat Bilgisi Çevremizdeki Hayvanlar Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 28.01.2020
Hit 64
Ekleyen mbozkurt
Kategori 1.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Özetleri

6.Ünite : Doğada Hayat

Konu : Çevremizdeki Hayvanlar


Yakın Çevremizde Bulunan Hayvanlar

Balıklar: Göl, akarsu ve denizlerde yaşarlar. Balık çiftlikleri oluşturularak balık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Sazan, yayın, kadife ve turna gibi çeşitleri vardır.

Kuşlar: Güvercin, serçe, kırlangıç, karga gibi kuş türleri vardır. Karada yaşarlar. Sürüngenler: Sarı yılan, şeritli engerek, tarla kertenkelesi, kara kaplumbağası gibi sürüngenler karada yaşarlar.

Böcekler: Karınca, örümcek, çekirge, uğur böceği, karasinek, sivrisinek, ateş böceği, kelebek gibi birçok böcek türü bulunmaktadır.

Evcil hayvanlar: Evcil hayvanlar; etinden, sütünden, yününden, gücünden yararlanmak amacıyla insanlar tarafından yetiştirilen hayvanlardır. İnek, koyun, keçi, at, eşek, tavuk, hindi, tavşan, kedi, köpek, bal arısı başlıca evcil hayvanlardandır.

Balıklar, kuşlar, sürüngenler ve böcekler doğal hayatın içinde beslenme ve barınmalarını kendileri sağlar. Evcil hayvanlar ise insanlar tarafından beslenir. Bu hayvanların barınakları insanlar tarafından yapılır.

İnek, koyun, keçi, at ve eşek; ot, saman ve yem ile beslenir. Kedi ve köpeklere ise evde pişen yemekler, süt, mama gibi besinler verilir. Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları arpa, buğday, mısır ile yemlenir. Tavşanlar ot ile, arılar ise çiçeklerle beslenir.

İnek, at ve eşek gibi hayvanların barındığı yere ahır, koyun ve keçinin barındığı yere ağıl denir. Tavuk, hindi ve tavşanların barındığı yere kümes, köpeklerin barındığı yere kulübe, arıların yaşadığı yere ise kovan denir. Kediler genelde evde, insanlarla birlikte yaşar.

Huyunu bilmediğimiz, tasması, küpesi olmayan sahipsiz hayvanlarla oynamamalıyız.

1.Sınıf Hayat Bilgisi Çevremizdeki Hayvanlar Konu özeti

Yukarı