1.Sınıf Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

1.Sınıf Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 28.01.2020
Hit 89
Ekleyen mbozkurt
Kategori 1.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Özetleri

6.Ünite : Doğada Hayat

Konu : Geri Dönüşüm


Kâğıt, geri dönüşüme uygun maddelerden bir tanesidir. Eski gazeteler, çözülmüş testler, yıpranmış kitaplar, karton kutular gibi kâğıt malzemeler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız maddelerden biri, plastiktir. Plastik, doğada çok uzun sürede yok olduğu için doğaya zarar verir. Bu nedenle plastik ürünleri mümkün olduğunca az kullanmalı ve kullandıktan sonra mutlaka geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

Geri dönüşüme uygun diğer bir madde de camdır. Cam atıklarımızı hem güvenlik nedeniyle hem de temiz bir çevre için geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

Piller de geri dönüşüme uygun maddelerdendir. Kullanılmış pillerin çevreye veya herhangi bir çöp kutusuna atılması doğaya ciddi zararlar verir. Bu nedenle kullanılmış pilleri, mutlaka kırmızı atık pil kutularına atmalıyız. Mümkünse şarj edilebilen piller kullanmalıyız. Geri dönüşüme uygun diğer bir madde ise evlerde kızartmalarda kullandığımız bitkisel yağlardır. Bu yağları, kullandıktan sonra bidonlarda biriktirip belediyelerin yağ toplama ünitelerine vermeliyiz.

1.Sınıf Hayat Bilgisi Geri Dönüşüm Konu özeti

Yukarı