1.Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimlerin Özellikleri Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

1.Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimlerin Özellikleri Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.13 MB
Tarih 28.01.2020
Hit 94
Ekleyen mbozkurt
Kategori 1.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Özetleri

6.Ünite : Doğada Hayat

Konu : Mevsimlerin Özellikleri


Çevremizi gözlemlediğimizde, yıl içerisinde doğada birçok değişim olduğunu görürüz. Bu değişimler, mevsimlere bağlı olarak gerçekleşir.

• İlkbahar mevsiminde, havalar yavaş yavaş ısınmaya başlar. Yağan yağmurlarla birlikte doğa yeşillenir. Ağaçlar çiçek açar. Kuş sesleri her tarafa yayılır. Günler uzamaya başlar. Göçmen kuşlar döner. Mart, nisan ve mayıs ilkbahar mevsiminin aylarıdır.
• Yaz mevsiminde, havalar iyice ısınır. İnce kıyafetler giyilmeye başlanır. İlkbaharda çiçek açan ağaçlar meyve verir. Ekinler biçilir. Yazın, gündüzler geceden daha uzundur. Okullar, yazın tatil olur. Haziran, temmuz ve ağustos yaz mevsiminin aylarıdır.
• Sonbaharda, havalar yavaş yavaş soğur. Yağmur yağar, rüzgâr eser. Sararan ağaç yaprakları dökülür. Göçmen kuşlar sıcak ülkelere gider. Okullar açılır. Sonbaharda gündüzler kısalmaya, geceler uzamaya başlar. Sonbahar mevsiminin ayları eylül, ekim ve kasımdır.
• Kış mevsiminde, havalar soğur. Bazı bölgelerde kar yağar. Isınmak için evlerde ve okullarda sobalar, kaloriferler yakılır. Dışarıya çıkarken kalın giysiler giyilir. Kışın bazı ağaçların yaprakları tamamen dökülmüş olur. Bu mevsimde gündüzler kısa, geceler uzundur. Aralık, ocak ve şubat kış mevsiminin aylarıdır.

1.Sınıf Hayat Bilgisi Mevsimlerin Özellikleri Konu özeti

Yukarı