3.Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Yapısı Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

3.Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Yapısı Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.15 MB
Tarih 02.02.2020
Hit 49
Ekleyen mbozkurt
Kategori 3.Sınıf Fen Bilimleri Konu Özetleri

1.Ünite : Gezegenimizi Tanıyalım

2.Bölüm : Dünya’nın Yapısı


a) Dünya’nın Yapısında Neler Var?

Dünya’nın yüzeyinde karalar (kara katmanı), sular (su katmanı) ve etrafında ise bir hava katmanı bulunur.

• Hava Katmanı: Hava, Dünya’nın etrafını ince bir battaniye gibi sararak bir katman oluşturur. Bu katmana atmosfer denir. Hava katmanı kara ve su katmanı ile temas hâlindedir. Bu nedenle toprakta ve suda hava bulunur.
• Kara Katmanı: Dünya üzerinde yeşil, sarı ve kahverengi görünen kısımlar karaları göstermektedir. Taş, toprak ve kaya gibi maddeler Dünya’nın kara katmanını oluşturur. Bu katmana yer kabuğu da denilir.
• Su Katmanı: Dünya üzerinde mavi renkte görünen kısımlar su katmanını göstermektedir. Okyanuslar, denizler, akarsular, göller, yer altı suları ve buzullar Dünya’nın su katmanını oluşturur.

Uzaydan bakıldığında Dünya mavi görünür. Bunun nedeni Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte ikisinin sularla kaplı olmasıdır. Sular, Dünya yüzeyindeki karalara göre daha fazla alan kaplar. Dünya’nın yüzeyini kaplayan kara ve su katmanlarını rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Ancak havanın varlığını etkileriyle fark edebiliriz.

Dünya canlılara ev sahipliği yapan bir gezegendir. Karalarda ve sularda çeşitli canlılar yaşar. Ancak canlıların, nerede olursa olsun, havasız yaşayamayacağını biliyoruz.

3.Sınıf Fen Bilimleri Dünyanın Yapısı Konu özeti

Yukarı