3.Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

3.Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.13 MB
Tarih 03.02.2020
Hit 288
Ekleyen mbozkurt
Kategori 3.Sınıf Fen Bilimleri Konu Özetleri

5.Ünite : Çevremizdeki Işık ve Sesler

2.Bölüm : Işık Kaynakları


a) Işık Kaynağı Nedir?

Gündüzken varlıkların güneşin yaydığı ışık sayesinde görüldüğünü biliyoruz. Güneş battıktan bir süre sonra hava kararır ve her yer karanlık olur. Karanlık ortamları aydınlatmak için ışık kaynakları kullanılır. Işık yayarak çevresini aydınlatan varlıklara ışık kaynağı denir.

b) Doğal ve Yapay Işık Kaynaklarını Öğrenelim

Çevremizde pek çok ışık kaynağı vardır. Bunlardan bazıları doğal, bazıları yapay ışık kaynağıdır. Kendiliğinden ışık yayan varlıklara doğal ışık kaynağı denir. Bir yıldız olan Güneş, doğal ışık kaynağıdır. Yıldızlar, şimşek ve yıldırım doğal ışık kaynaklarıdır.

Yaz gecelerinde ışık yayan ateş böceklerine mutlaka rastlamışızdır. Ateş böcekleri ve denizlerin derinliklerinde yaşayan bazı denizanası, mürekkep balığı gibi canlılar çevrelerine ışık yayan doğal ışık kaynaklarıdır.

İnsanlar tarafından üretilmiş ışık kaynaklarına yapay ışık kaynağı denir. Bu ışık kaynakları kendiliğinden ışık üretip yayamaz.

Masa lambaları, mum, gaz lambası, el feneri, kandil, meşale ve araç farlarını yapay ışık kaynaklarına örnek olarak verebiliriz.

3.Sınıf Fen Bilimleri Işık Kaynakları Konu özeti

Yukarı