4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ailemin Tarihi Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ailemin Tarihi Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.15 MB
Tarih 05.02.2020
Hit 42
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

Öğrenme Alanı : Kültür ve Miras

Konu : Ailemin Tarihi


Aile, kökleri geçmişe doğru uzanan toplumsal bir kurumdur. Ailelerimizin geçmişinde evlilikler, akrabalık ilişkileri, doğumlar, ölümler ve göçler önemli yer tutar. Pek çok insan da aile büyüklerinin nasıl evlendiklerini, nerelerde yaşadıklarını ve hangi işlerde çalıştıklarını öğrenmek ister.

Aile bireyleri birbirlerine güçlü akrabalık bağlarıyla bağlıdır. Aile birliğini ve akrabalık bağlarını devam ettirebilmek için ailemizin geçmişini bilmemiz gerekir. Ancak aile tarihimizi kitaplarda veya başka bir yerde hazır hâlde bulamayız. Bu nedenle onu kendimiz araştırıp ortaya çıkarmalı ve yazmalıyız.

Aile tarihi hazırlanırken genellikle sözlü tarih yöntemi kullanılır. Sözlü tarih, olayların tanığı olan kişilerle yapılan söyleşilere dayanılarak yazılır. Aile tarihimizi oluştururken sözlü tarih yönteminin yanı sıra yazılı ve görsel kaynaklardan ve çeşitli nesnelerden de yararlanırız. Fotoğraflar, mektuplar, diplomalar, koleksiyonlar, kıyafetler ve çeşitli ev eşyaları bu tür kaynaklardan bazılarıdır.

Sözlü tarih çalışmasının aşamaları şunlardır:

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ailemin Tarihi Konu özeti

Yukarı