4.Sınıf Sosyal Bilgiler İsteklerimiz İhtiyaçlarımız Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Sosyal Bilgiler İsteklerimiz İhtiyaçlarımız Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.12 MB
Tarih 05.02.2020
Hit 99
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

Öğrenme Alanı : Üretim, Dağıtım ve Tüketim

Konu : İsteklerimiz, İhtiyaçlarımız


İnsanın varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan ve giderilmediğinde hayati sorunlara yol açan her şey ihtiyaç olarak adlandırılır. Nefes alma, beslenme, barınma, soğuktan ve sıcaktan korunma insanların temel ihtiyaçlarıdır. Hayati öneme sahip olduğu için bu ihtiyaçların mutlaka karşılanması gerekir. Günümüz şartlarında insanların beslenme, barınma ve giyinme dışında günlük hayatın vazgeçilmezleri hâline gelmiş olan başka ihtiyaçları da vardır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, ocak, fırın, sabun, diş macunu gibi araç gereçler bu ihtiyaçların bazılarıdır.

Dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar, insanların ihtiyaçları büyük ölçüde aynıdır.

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ölçüde mutlu olurlar. Bu nedenle yaşadıkları sürece her şeyden önce temel ihtiyaçlarını gidermeye gayret ederler. Diğer yandan insanların temel ihtiyaçlarının yanı sıra sosyal ve kültürel ihtiyaçları da vardır. Tiyatroya, sinemaya veya konsere gitmek; eğitim almak, oyun oynamak, kitap okumak, seyahate çıkmak, hobi sahibi olmak, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katılmak bu tür ihtiyaçlardandır.

Sosyal ve kültürel ihtiyaçlar çoğu zaman insanların bireysel eğilimlerinin ve taleplerinin sonucu olarak ortaya çıkar. Karşılanmadığında yaşamsal faaliyetlerimizi doğrudan etkilemeyen bu ihtiyaçlara istek denir. Sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını yeterince karşılayamayan insanlar başkalarıyla iletişim kurma, toplum tarafından kabul edilme ve öz güven konularında eksiklik hissederler.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Sosyal Bilgiler İsteklerimiz İhtiyaçlarımız Konu özeti

Yukarı