4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkeleri Tanıyalım Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkeleri Tanıyalım Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.14 MB
Tarih 06.02.2020
Hit 60
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

Öğrenme Alanı : Küresel Bağlantılar

Konu : Ülkeleri Tanıyalım


Dört yılda bir düzenlenen olimpiyatlar dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Olimpiyat bayrağı beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş, farklı renklerdeki beş halkadan meydana gelir. Bu halkalar yeryüzündeki beş kıtayı temsil eder. Mavi halka Avrupa’yı, sarı Asya’yı, siyah Afrika’yı, kırmızı Amerika’yı, yeşil ise Avustralya’yı gösterir. Olimpiyatlara bu kıtalardan gelen binlerce oyuncu katılır. Kıtaların her birinde çok sayıda ülke vardır. Finlandiya ve Ürdün bu ülkelerden sadece ikisidir.

Finlandiya

Başkenti Helsinki olan Finlandiya, İskandinavya Yarımadası’nda yer alan 5,5 milyon nüfuslu bir Avrupa ülkesidir. Komşuları doğuda Rusya, kuzeyde Norveç, batıda İsveç ve güneyde Estonya’dır. Finlandiya’da irili ufaklı 180 bin göl, 188 bin civarında da ada vardır. Bu nedenle Finliler ülkelerine “bataklık arazi” anlamına gelen Suomi, kendilerine de Suom adını vermişlerdir.

Finlandiyalıların dili olan Fince, Türkçenin de dâhil olduğu Ural-Altay dil grubunda yer alır. Bu nedenle dil bilgisi kuralları Türkçe ile benzerlikler gösterir.

Finlandiya’da ormanlar geniş yer tutar. Öyle ki ülke topraklarının üçte ikisi ormanlarla kaplıdır. Ormancılık Finlandiyalıların en önemli geçim kaynaklarından biridir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ülkeleri Tanıyalım Konu özeti

Yukarı