4.Sınıf Sosyal Bilgiler Türk Cumhuriyetleri Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Türk Cumhuriyetleri Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.17 MB
Tarih 06.02.2020
Hit 68
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

Öğrenme Alanı : Küresel Bağlantılar

Konu : Türk Cumhuriyetleri


Günümüzde Türkiye dışında başka ülkelerde de Türk toplulukları vardır. Bunların başında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kıbrıs Türkleri gelir. Asya kıtasında yaşayan Azeriler, Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler ve Türkmenler de diğer önemli Türk topluluklarıdır. Uzun süre Sovyetler Birliği’nin sınırları içinde yaşamış olan bu topluluklar Sovyetlerin 1991’de dağılması üzerine bağımsızlıklarını kazandı. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan adlarıyla kendi devletlerini kurdular.

Türkiye, başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere diğer ülkelerde yaşayan Türklerle ilişkilerini yürütmek amacıyla bazı kurumlar oluşturmuştur. Bu kurumların başlıcaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıdır.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)

1992 yılında kurulan TİKA’nın iki önemli amacı vardır. Bunlardan birincisi Türkiye ile sınırı bulunan, Türkçe konuşulan ve gelişmekte olan ülkelere destek olmaktır. İkincisi ise ekonomik, ticari, teknik, sosyal ve kültürel konular ile eğitim alanında projeler geliştirerek Türkiye’nin bu ülkelerle arasındaki iş birliğini güçlendirmektir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Türk Cumhuriyetleri Konu özeti

Yukarı