4.Sınıf Trafik Güvenliği Trafik Kazalarının Nedenleri Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Trafik Güvenliği Trafik Kazalarının Nedenleri Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 10.02.2020
Hit 131
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Trafik Güvenliği Konu Özetleri

1.Ünite : Trafikte Güvenlik

Konu : Trafik Kazalarının Nedenleri


Sürücüler, aracı uykusuz ya da alkollü kullandıklarında kazalara sebep olurlar. Bu şekilde araç kullanan kişilerde görmede bozukluk, sabırsızlık, dikkatsizlik, uyku hâli gibi trafikte tehlikeli olabilecek davranışlar görülür.

Araç kullanırken dikkat dağıtıcı davranışlarda bulunmak, cep telefonuyla konuşmak, hız sınırlamaları ve trafik işaret levhalarına uymamak trafik kazalarının sebepleri arasındadır. Bu tarz sorumsuz hareketlerde bulunan insanlar, sadece kendilerine değil çevrelerinde bulunan diğer insanların hayatlarına da zarar verir.

Aydınlatmanın yetersiz olduğu durumlarda sürücüler çok dikkatli olmalı ve araçlarının farlarını mutlaka açmalıdır. Ayrıca farlarının eksiksiz ve doğru şekilde çalıştığından emin olmalıdır. Gerekirse far ayarlarını yaptırmalı, bozuk olanları tamir ettirmelidir.

Gece sürüşlerinde arabaların farları yakıldığı için sürücülerin her yeri ve her şeyi gördüğü zannedilir. Ancak farlar, aydınlatma açısındaki yerleri aydınlatır. Yayalar da gündüze göre daha zor fark edilir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Trafik Güvenliği Trafik Kazalarının Nedenleri Konu özeti

Yukarı