4.Sınıf Fen Bilimleri Basit Elektrik Devreleri Kurulumu Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Fen Bilimleri Basit Elektrik Devreleri Kurulumu Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.28 MB
Tarih 11.02.2020
Hit 2445
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Fen Bilimleri Konu Özetleri

7.Ünite : Basit Elektrik Devreleri

1.Bölüm : Basit Elektrik Devreleri Kurulumu


1.1. Devre Elemanları Nedir?

Eski çağlarda insanlar çevrelerini aydınlatmadan ısınmaya kadar ihtiyaçlarının önemli bir kısmını ateşle sağlıyorlardı. Günümüzde de önemini yitirmeyen ateş hâlen birçok amaçla kullanılmaktadır. Ancak elektriğin bulunmasıyla birlikte aydınlatma için büyük ölçüde elektrik kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar aydınlanmak, ısınmak, eğlenmek vb. durumlar için birçok araç geliştirmişlerdir. Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü gibi elektrikle çalışan araçlar bunlardan bazılarıdır. Teknolojideki hızlı ilerlemeler sayesinde insanlar yaşamlarını daha kolay hâle getirmeyi başarmıştır. Elbette teknolojideki gelişmelere elektriğin de katkıları olmuştur.

Sadece sokakları aydınlatmada değil evlerde, okullarda, parklarda, fabrikalarda, iş yerlerinde çoğu zaman çevreyi aydınlatmak ve elektrikli araçları çalıştırabilmek için elektrik gerekir.

Elektriğin ısı ve ışık gibi bir enerji türü olduğunu biliyoruz. Elektrik enerjisi de ısı, ışık gibi enerji biçimlerine kolayca dönüşebilen ve onlardan kolayca elde edilebilen enerji türü olarak tanımlanabilir. Elektrik enerjisi ile birçok elektrikli aracı çalıştırabiliriz.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Fen Bilimleri Basit Elektrik Devreleri Kurulumu Konu özeti

Yukarı