4.Sınıf İnsan Hakları Adalet ve Eşitlik Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf İnsan Hakları Adalet ve Eşitlik Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 12.02.2020
Hit 57
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf İnsan Hakları Konu Özetleri

3.Ünite : Adalet ve Eşitlik

Konu : Adalet ve Eşitlik


Hepimiz sahip olduğumuz haklar bakımından eşitiz. Ancak haklarımızı kullanırken eşit imkânlara sahip olamayabiliriz. Bu durum bazen kişinin sahip olduğu bireysel özelliklerden (bedensel, duygusal ve zihinsel) bazen de içinde yaşadığı çevre koşullarından (sosyal, ekonomik ve kültürel) kaynaklanabilir. Bunu ortadan kaldırmak için toplumsal ve yasal düzenlemeler yapılır. Herkesin yasaların verdiği haklardan yararlanması, adaletin sağlanmasıyla mümkün olur. Kadınların çalışma hayatına katılımını arttırmak, çocuk ve yaşlıları koruyucu özel yasalar çıkarmak adaleti sağlamaya yönelik uygulamalardır.

Haklıyla haksızı ayırt etmeye ve herkese hakkı olanı vermeye adalet denir. Bedensel ve düşünsel farklılıkları ne olursa olsun, bütün insanlar arasında toplumsal ve siyasal haklar bakımından hiçbir ayrım bulunmaması durumuna eşitlik denir.

Adaletin en önemli ilkelerinden biri eşitliktir. Adalet olmadığında eşit haklara sahip olmamızın bir anlamı yoktur. Adaletin gerçekleşmesi için bireysel özelliklerimizin ve yeteneklerimizin dikkate alınması gerekir.

4.Sınıf İnsan Hakları Adalet ve Eşitlik Konu özeti

Yukarı