4.Sınıf İnsan Hakları Düzenleyici Kurumlar Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf İnsan Hakları Düzenleyici Kurumlar Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.15 MB
Tarih 12.02.2020
Hit 83
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf İnsan Hakları Konu Özetleri

6.Ünite : Birlikte Yaşama

Konu : Düzenleyici Kurumlar


Aynı yurdu paylaşan insanlar yaşamları boyunca eğitim, sağlık, hukuk, güvenlik vb. alanlar için düzenleyici bir kuruma ihtiyaç duyarlar. Örneğin yurttaşlar eğitim haklarından yararlanabilmek için okullara, sağlık haklarından yararlanabilmek için hastanelere giderler. Bu düzenleyici kuruma devlet denir. Devlet bu kurumların işleyişini sağlamanın yanı sıra yurttaşların sorunlarını da çözer. İhtiyaç duyulan alanlarda yeni kurumlar kurar ve bu kurumların yurttaşlara hizmet etmesini sağlar.

Kurumların verdiği hizmetlerden yurttaşımız olmayan insanlar da faydalanır. Bir devlet, sınırları içinde yaşayan herkese hizmet ulaştırmak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır.

Toplumların ihtiyaçları zaman içerisinde farklılaşmış ve çoğalmıştır. Yurttaşlar karşılaştıkları sorunları çözebilmek ve bu sorunlarını duyurabilmek için sivil toplum kuruluşlarını (STK) oluşturmuşlardır. Sivil toplum kuruluşları resmî kurumlar dışında politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçlarla çalışır. Bu kuruluşlar üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alır, kâr amacı gütmez.

4.Sınıf İnsan Hakları Düzenleyici Kurumlar Konu özeti

Yukarı