4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaş Olmanın Sorumlulukları Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaş Olmanın Sorumlulukları Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.11 MB
Tarih 12.02.2020
Hit 99
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf İnsan Hakları Konu Özetleri

6.Ünite : Birlikte Yaşama

Konu : Yurttaş Olmanın Sorumlulukları


Devletin yurttaşlarına karşı sorumlulukları olduğu gibi yurttaşların da devlete karşı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar kanunlara uymak, vergi vermek, seçimlere katılmak ve askerlik yapmaktır. Bunun yanı sıra yurttaşların da birbirine karşı sorumlulukları vardır. Örneğin karşılıklı hak ve özgürlüklerine saygılı olmak, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde hareket etmek bunlardan bazılarıdır. Bu sorumlulukları yerine getirmek kültürümüze katkı sağlar.

Demokrasi kültürünü benimsemiş toplumlarda aktif yurttaş olmak önemlidir. Aktif yurttaş üzerine düşen sorumlulukları yerine getirir ve hakkını arar. Kendi hakkını aramanın yanı sıra başkalarının da hakkını gözetir ve onları cesaretlendirir. Aktif yurttaş eleştirel ve sorgulayıcıdır. Çevresinde yaşanan olaylara karşı duyarlıdır.

Çocukların yetişkinlere göre yurttaşlık sorumlulukları farklıdır. İster yetişkin ister çocuk olalım, hepimizin diğer insanlar ve ülkemiz için yapabileceği şeyler vardır. Bunların başında yurdumuzu sevmek ve görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmek gelir.

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaş Olmanın Sorumlulukları Konu özeti

Yukarı