4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslamın Şartları Konu Özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslamın Şartları Konu Özeti
Dosya Detay
Boyut 0.14 MB
Tarih 17.02.2020
Hit 232
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konu Özetleri

2.Ünite : İslam’ı Tanıyalım

2.Bölüm : İslam’ın Şartları


İslam dininde, her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar vardır. Bunlara İslam’ın şartları denir. Hz. Muhammed (s.a.v.) İslam’ın şartlarını açıklayan bir hadisinde, “İslam beş temel üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına, Hz. Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, ramazan orucunu tutmak, zekât vermek ve hacca gitmek.”1 buyurmuştur.

Kelime-i Şehadet
Bizler Müslüman’ız. Dinimizin adı da İslam’dır. İslam dinine girip Müslüman olmanın öncelikli ve temel şartı, kelime-i şehadet getirmektir. Kelime-i şehadet şöyle söylenir: “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh.” Kelime-i şehadetin anlamı da şu şekildedir: “Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki Hz. Muhammed onun kulu ve elçisidir.”

Namaz
İslam’ın şartlarından biri de namazdır. Namaz, dinimizde emredilen temel ibadetlerden biridir. İslam’da sabah, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günde beş vakit namaz kılmak farzdır. Yüce Allah (c.c.), birçok ayette bizlere namaz kılmayı emretmiştir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İslamın Şartları Konu Özeti

Yukarı