4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İnsani İlişkilerin Temeli Sevgi ve Saygı Konu Özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İnsani İlişkilerin Temeli Sevgi ve Saygı Konu Özeti
Dosya Detay
Boyut 0.15 MB
Tarih 19.02.2020
Hit 318
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konu Özetleri

3.Ünite : Güzel Ahlak

2.Bölüm : İnsani İlişkilerin Temeli: Sevgi ve Saygı


İnsan, bir toplum içinde başkalarıyla bir arada yaşar. Toplumsal ilişkilerde önem verilmesi gereken bazı temel ilkeler vardır. Bunların başında sevgi ve saygı gelir. Sevgi bizi hayata bağlar. Çevremizde sevdiğimiz insanlar olursa orada bulunmaktan zevk alırız. Sevdiğimiz kişileri özleriz, sık sık görmek isteriz. Bundan dolayı da sevdiğimiz kişileri gördüğümüzde, onlarla karşılaştığımızda yüzümüz güler. İçimize bir ferahlık gelir. Sevdiğimiz kişilerle konuşmak bizi rahatlatır. Sevdiklerimizle yediğimiz yemek daha lezzetli olur. Sevdiklerimizle oturduğumuz sofra daha neşeli ve bereketli olur. Öyleyse insanları sevmeliyiz. Başta anne ve babamız, kardeşlerimiz olmak üzere insanları sevmekten, onlara olan sevgimizi söz ve davranışlarımızla ifade etmekten kaçınmamalıyız.

Toplumsal ilişkilerde sevginin yanında saygı da çok önemli bir değerdir. İnsanları sevdiğimiz gibi onlara saygılı da olmalıyız. Başta anne ve babamız olmak üzere aile bireylerimizle, komşu ve akrabalarımızla, arkadaşlarımızla, kısacası tüm insanlarla ilişkilerimizde sevgi ve saygıya önem vermeliyiz. İnsanların düşüncelerine, görüşlerine, yaşam biçimlerine, zevk ve alışkanlıklarına, haklarına saygılı olmalıyız.

2.1. Anne, Baba ve Kardeşlerle İlişkilerde Sevgi ve Saygı

Anne ve babamız bizim varlık sebebimizdir. Onlar bizi çok severler. Bizim sağlıklı ve mutlu olmamız, iyi bir insan olarak yetişmemiz için her türlü fedakârlığı yaparlar. Bizim; yeme, içme, giyinme, barınma, eğitim görme gibi ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamaya çalışırlar. Hastalandığımızda bizi doktora götürür, günlerce başucumuzda beklerler. Bizim kötülüklerden uzak durmamız ve zarar görmememiz için ellerinden gelen çabayı harcarlar. Bütün bu sebepledir ki anne ve babamızın, bizler üzerindeki hakkı çok büyüktür.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

4.Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi İnsani İlişkilerin Temeli Sevgi ve Saygı Konu Özeti

Yukarı