5.Sınıf Fen Bilimleri Ayın Hareketleri ve Evreleri Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

5.Sınıf Fen Bilimleri Ayın Hareketleri ve Evreleri Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.47 MB
Tarih 01.03.2020
Hit 210
Ekleyen mbozkurt
Kategori 5.Sınıf Fen Bilimleri Konu Özetleri

1.Ünite : Güneş, Dünya ve Ay

3.Bölüm : Ay’ın Hareketleri ve Evreleri


Gökyüzüne baktığımızda bazen Ay’ın tamamını, bazen de Ay’ın bir kısmını görürüz. Tıpkı Dünya gibi Ay da hareket hâlindedir. Ay’ın hareketlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: ✔ Ay’ın kendi etrafında dönmesi ✔ Ay’ın Dünya’nın etrafında dolanması ✔ Ay ile Dünya’nın, beraber ve eş zamanlı olarak Güneş’in etrafında dolanması

Dünya’mızın tek doğal uydusu olan Ay, ışık kaynağı değildir. Bundan dolayı Ay’ın, Dünya’dan görülebilmesi için Güneş’ten gelen ışığı Dünya’ya yansıtması gerekir. Bu durumda Ay’ın ışığı yansıtan yüzeyi, Dünya’dan görülebilir. Ancak Ay, Dünya etrafında dolanma hareketi yaptığı için Güneş ışığını yansıtan yüzeyinin büyüklüğü, konumuna göre değişir. Bu da Ay’ın Dünya’da farklı şekillerde görünmesine neden olur.

Ay’ın Dünya’dan gözlemlenen farklı görünümleri Ay’ın evreleri olarak adlandırılır. Ay’ın, yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olmak üzere dört ana evresi vardır.

Yeni ay: Ay, Dünya ile Güneş’in arasında olduğunda Ay’ın Dünya’ya dönük yüzü Güneş ışığını alamaz. Bu nedenle Ay, Dünya’dan görülmez.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

5.Sınıf Fen Bilimleri Ayın Hareketleri ve Evreleri Konu özeti

Yukarı