5.Sınıf Sosyal Bilgiler Teknoloji ve Toplum Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Teknoloji ve Toplum Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.14 MB
Tarih 08.03.2020
Hit 85
Ekleyen mbozkurt
Kategori 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

4.Ünite : Bilim, Teknoloji ve Toplum

Konu : Teknoloji ve Toplum


İnsanların geçmiş dönemlerde ortaya koyduğu buluşlar sonraki dönemlerde teknolojinin ilerlemesini kolaylaştırmıştır. Yazı, kağıt, matbaa, tekerlek, para, pusula ve ampul gibi temel buluşlar zamanla geliştirilmiştir. Özellikle yazı, kağıt ve matbaanın yaygınlaşması sayesinde insanlar bilgi birikimlerini artırmışlar ve yeni buluşlar yapma imkanına sahip olmuşlardır. Her yeni buluş hayatımızı daha da kolaylaştırmış, sosyal ve toplumsal ilişkilerimizi etkilemiştir.

Örnek durumlar;

• Teknolojinin, sağlık alanında gelişmesi insanların hastalıklarının kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesini sağladı. Aşıların yaygınlaşması salgın hastalıkların azalmasında etkili oldu. Diyaliz cihazı, gözlük ve protezlerin geliştirilmesi de insanların yaşam kalitesinin artmasını sağladı.
• Motorlu taşıtlar icat edilmeden önce insanların bir yerden başka bir yere gitmesi çok uzun zaman almaktaydı. Günümüzde tren, gemi, uçak, otomobil gibi ulaşım araçları sayesinde seyahatler oldukça kısa sürmektedir. Ailelerinden uzakta yaşayan kişiler teknolojik araçlar sayesinde ailelerini ziyaret edebilmektedir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Teknoloji ve Toplum Konu özeti

Yukarı