3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları ve Görevleri Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları ve Görevleri Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.18 MB
Tarih 02.02.2020
Hit 141
Ekleyen mbozkurt
Kategori 3.Sınıf Fen Bilimleri Konu Özetleri

2.Ünite : Beş Duyumuz

1.Bölüm : Duyu Organları ve Görevleri


a) Duyu Organlarını Tanıyalım

Görme, işitme, dokunma, tat alma ve koku alma duyu organlarıyla çevremizi algılarız. Bu organlar göz, kulak, deri, dil ve burundur. Görmek için gözlerimizi, işitmek için kulaklarımızı, koku almak için burnumuzu, tat almak için dilimizi kullanırız. Maddelerin sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını ve soğukluğunu derimiz sayesinde algılarız.

Duyu organlarımızdan göz, kulak, burun ve dil başımızda yer alır. Derimiz ise bütün vücudumuzu kaplar. Duyu organlarımız bulunduğumuz ortamdan sürekli bilgi toplar. Bu bilgiyi ışık, ses, koku, sıcaklık gibi etkenler oluşturur. Toplanan bilgiler beyin tarafından yorumlanır ve bunun sonucunda çevremizdeki çeşitli durumları algılarız.

Gözlerimizle Görürüz

Gözlerimizle tüm renkleri ayırt edebilir, çevremizdeki varlıkları görebiliriz. Görme duyusu organı gözdür. Çevremizdeki varlıkların biçimlerini, büyüklüklerini, renklerini ve hareket edip etmediğini gözlerimiz sayesinde algılarız. Vazonun ve içindeki çiçeklerin rengini, biçimini söyleyebilmek için görme organımızı kullanırız. Gözlerimiz sayesinde etrafımızdaki bütün varlıkların şeklini, büyüklüğünü ve rengini söyleyebiliriz.

Gözlerimizin Sağlığını Korumalıyız

Gözlerimiz ışığa ve dış ortamdan gelecek toz, rüzgâr gibi etkenlere karşı hassastır. Örneğin kirli ellerle ya da havluyla taşınacak bazı mikroorganizmalar göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Göz sağlığımızı korumak için yapmamız gereken başlıca davranış ve uygulamalar şunlardır:

• Özellikle yazın şapka ve güneş gözlüğü kullanarak gözlerimizi güneş ışığının zararlı etkisinden korumalıyız.
• Yüz havlumuz temiz ve kendimize ait olmalıdır.
• Televizyon izlerken televizyonla aramızda en az 3-4 metre mesafe olmalıdır. Kitap okurken kitapla aramızda en az 30 cm mesafe olmasına dikkat etmeliyiz.
• Uzun süre televizyon izlemek ya da bilgisayar kullanmak gözleri yorar. Bu nedenle televizyon veya bilgisayara ayıracağımız süreyi sınırlamalıyız.
• Yazıları okumakta ya da net görmekte zorlanıyor olabiliriz. Bu durumu ailemize bildirmeli, göz doktoruna gitmeliyiz. Gerekliyse gözlük kullanmalıyız. Aksi takdirde gözlerimizin sağlığı daha da bozulabilir.

devamı indireceğiniz pdf dosyasındadır..

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları ve Görevleri Konu özeti

Yukarı