4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ayağımızı Tüketime Evet İsrafa Hayır Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ayağımızı Tüketime Evet İsrafa Hayır Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.15 MB
Tarih 06.02.2020
Hit 59
Ekleyen mbozkurt
Kategori 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

Öğrenme Alanı : Üretim, Dağıtım ve Tüketim

Konu : Tüketime Evet, İsrafa Hayır


İsraf kaynakların, ürünlerin, emeğin ve zamanın boş yere harcanmasıdır. Yiyebileceğimizden fazla gıda almak, elbise ve ayakkabılarımızı çabuk eskitmek, aşırı su tüketmek, lambayı boş yere yakmak birer israftır.

Ülkemizde başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar, yerel yönetimler veya sivil toplum kuruluşları tarafından israfla ilgili yarışmalar düzenlenir. Bu yarışmalar öğrencileri israfın zararları hakkında düşünmeye teşvik eder. Onlarda israfla ilgili farkındalık ve duyarlılık meydana getirir.

Ekmek İsrafı

Ekmek israfının temel nedeni gereğinden fazla ekmek alınmasıdır. Yiyebileceğimiz kadar ve küçük gramajlı ekmek satın almalıyız. Bayat ekmekleri atmak yerine kızartma, tost yapabilir; çorbaya katabilir, köfte harcı olarak kullanabilir, ekmek tatlısı yapabilir ve böylece değerlendirebiliriz.

Ekmek israfını azaltmanın bir yolu da paketli ekmek tüketimini yaygınlaştırmaktır. Çünkü paketli ekmeği derin dondurucuda 6 aya kadar saklayabiliriz. Yemek istediğimizde de ekmeği ısıtarak veya kendiliğinden çözülmesini bekleyerek tüketebiliriz. Bu arada yalnız ekmeği değil evimizde pişen yemekleri de israf etmemeliyiz. Yiyebileceğimiz çeşitte ve miktarda yemek pişirmeli, artan yemekleri daha sonra tüketmek üzere doğru koşullarda saklamalıyız.

Su İsrafı

Dünya’mızın dörtte üçü sularla kaplıdır. Ancak bu oran bizi yanıltmamalıdır. Çünkü tatlı su denilen kullanılabilir sular yeryüzündeki toplam suyun çok az bir kısmını oluşturur. Dünya’daki suyun tamamını bir sürahinin içinde kabul edersek bunun ancak bir çay kaşığını dolduracak kadarı tatlı sudur. Bütün bu bilgiler su tüketimi konusunda ne kadar sorumlu davranmamız gerektiğini göstermektedir.

devamı için pdf dosyayı indiriniz.

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Ayağımızı Tüketime Evet İsrafa Hayır Konu özeti

Yukarı