5.Sınıf Sosyal Bilgiler Sanal Ortamda Güvenlik Konu özeti

Dosya Detay Sayfası

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Sanal Ortamda Güvenlik Konu özeti
Dosya Detay
Boyut 0.2 MB
Tarih 08.03.2020
Hit 142
Ekleyen mbozkurt
Kategori 5.Sınıf Sosyal Bilgiler Konu Özetleri

4.Ünite : Bilim, Teknoloji ve Toplum

Konu : Sanal Ortamda Güvenlik/h4>
İnsanlar yüzyıllar boyunca hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli buluşlar yapmışlar ve bunları zamanla geliştirmişlerdir. Son yıllarda hayatımıza giren en önemli buluşlardan biri bilgisayar diğeri de akıllı telefonlardır. Genel Ağ teknolojisinin de devreye girmesiyle bilgisayarlar daha işlevsel hale gelmiştir. İnsanlar artık Genel Ağ bağlantılı bilgisayarları ve akıllı telefonları kullanarak bilgi edinmekte, mal ve hizmet satın almaktadır.

Sanal ortamı iyi niyetli insanlar kullanabildiği gibi kötü niyetli insanlar da kullanmaktadır. Bu nedenle sanal ortamda kullandığımız kişisel bilgileri korumak zorunluluk haline gelmiştir.

Mesafeli Alışveriş

Genel Ağ üzerinden alışveriş yapmak mesafeli alışveriş olarak adlandırılır. Dünyada her geçen yıl mesafeli alışveriş miktarı artmaktadır. Günümüzde insanlar fiziki olarak ürünlere dokunup satın almak yerine Genel Ağ üzerinden alışveriş sitelerine girerek istedikleri ürünü sipariş etme olanağına sahiptir. Sanal ortamda alışveriş yaparken kredi kartı, havale ve EFT gibi ödeme sistemleri kullanılır. Alışveriş yaptığımız sitelere ödeme esnasında aktardığımız kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi gerekir. Az bilinen alışveriş sitelerinden ziyade herkesin sıklıkla kullandığı, bilinen sitelerden mesafeli alışveriş yapmak daha güvenlidir. Bu tür siteler kendi güvenlik sistemlerini oluşturdukları için kişisel bilgilerimiz daha güvende olacaktır. Kredi kartınızı mesafeli alışverişte kullanırken sizden aşağıdaki görsellerde verilen bilgiler istenecektir. Bu bilgileri gizli tutmanız güvenliğiniz açısından önemlidir. Kredi kartlarında yazılı olan bu bilgileri başkalarının görmemesi gerekir. Kredi kartı ile yapılan mesafeli alışverişlerde kullanıcı bilgileri güvenlik amacıyla bankaların sistemleri tarafından doğrulanır.

devamı için pdf dosyayı indiriniz..

5.Sınıf Sosyal Bilgiler Sanal Ortamda Güvenlik Konu özeti

Yukarı